Przepisy regulujące stawki VAT obowiązujące w rolnictwie zmieniają się. Jest to jeden ze sposobów na zmniejszenie tempa wzrostu inflacji. Dzięki odpowiedniej polityce podatkowej obniżają się koszty produkcji rolnej, co przekłada się znacząco na redukcję cen żywności dla kupujących. Na początku lutego 2022 roku uchwalono nową ustawę dotyczącą stawek VAT w rolnictwie na 2022 rok. Dowiedz się, ile będą wynosić.
Rząd nieustannie pracuje nad tym, żeby poprawić sytuację ekonomiczną w kraju po wybuchu pandemii i nagłym wzroście inflacji. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. W jej ramach zostały przygotowane projekty ustawy, które m.in. okresowo obniżają stawki VAT na 2022 rok.
Ile wynoszą stawki VAT w rolnictwie w 2022 roku?
13 stycznia 2022 roku Sejm uchwalił, a następnie skierował do Senatu ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Została ona podpisana przez Prezydenta 26 stycznia 2022 roku.
Zawarto w niej zapis o czasowym obniżeniu stawek VAT w rolnictwie na okres od 2 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku. Zostały tym objęte takie produkty jak:
- żywność z podatkiem VAT w wysokości 5%,
- gaz ziemny,
- środki ochrony roślin, nawozy, ziemia ogrodnicza oraz preparaty wspierające produkcję rolną, np. stymulatory wzrostu lub produkty poprawiające jakość ziemi,
- paliwa silnikowe, czyli benzyna silnikowa, olej napędowy, gaz skroplony LPG i biokomponenty, które stanowią samoistne paliwa.
Ich stawka VAT została zredukowana do 0%. Dzięki temu możliwe było obniżenie cen na rynku, a także zmniejszenie kosztów transportu i produkcji żywności.
Dodatkowo została zmniejszona stawka VAT na energię elektryczną i cieplną, jednak wyłącznie do 5%.
Co oznacza zmiana stawek VAT dla rolników?
W związku z wprowadzonymi zmianami rolników, którzy rozliczają się z VAT na zasadach ogólnych, obowiązuje 0% stawka VAT od sprzedawanych plonów. Wśród tych produktów wymienia się m.in.:
- warzywa, w tym niektóre jadalne korzenie i bulwy,
- owoce i orzechy jadalne,
- zboża oraz produkty przemysłu młynarskiego, czyli słód, skrobia, inulina i gluten pszenny,
- nasiona i owoce oleiste,
- tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
- rośliny lecznicze lub przemysłowe,
- słomy i pasze, ale tylko te przeznaczone do spożycia przez ludzi,
- produkty mleczarskie,
- ryby, mięczaki, skorupiaki i inne bezkręgowce oprócz homarów i ośmiornic,
- miód naturalny,
- produkty jadalne pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby jadalne,
- jaja ptasie.
Warto pamiętać, że stawka 0% VAT na żywność obejmuje wyłącznie te produkty, które zostały wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do wskazanej ustawy.
Natomiast przy sprzedaży pozostałych towarów, które nie znalazły się na liście, zastosowanie nadal będzie miała stawka VAT w wysokości 8%. Jednocześnie nie ulega zmianie 7% stawka zwrotu ryczałtu podatków VAT dla rolników, którzy rozliczają się ryczałtem.
Jak zmiana stawki VAT wpływa na sytuację finansową rolników?
Czasowe obniżenie stawki VAT budzi wiele kontrowersji wśród rolników. Jednakże jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadzenie nowej ustawy pomoże obniżyć koszty związane z zakupem:
- potrzebnego paliwa do maszyn rolniczych,
- nawozów,
- preparatów ochrony roślin,
- środków poprawiających ziemię i stymulujących wzrost,
- podłoża do uprawy,
- energii i surowców energetycznych.
Takie działanie ma znacząco obniżyć koszty produkcji rolnej, co bezpośrednio ma się przełożyć na niższe ceny w sklepach, a także spowolnienie wzrostu inflacji.
Zmiana stawek VAT nie jest stała – obowiązuje do 31 lipca 2022 roku, dlatego warto stale śledzić poczynania rządu oraz informacje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki temu żadna nowa ustawa Cię nie zaskoczy oraz będziesz mógł wcześniej zapoznać się z planowanymi zmianami i przygotować na nie.