Rząd nieustannie pracuje nad zmniejszeniem skutków rosnącej inflacji. Jednym ze sposobów na to było wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. W jej ramach od 1 lutego 2022 roku obniżono stawki VAT m.in. na energię, paliwa silnikowe, nawozy i środki ochrony roślin, a także żywność. W związku z tym wielu rolników zastanawia się, jaka stawka będzie obowiązywać przy sprzedaży zbóż w 2022 roku. Sprawdź.
Jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży zbóż w 2022 roku?
Jesienią 2021 roku rolnicy zastanawiali się, jaka stawka obowiązuje przy sprzedaży zbóż: 8% czy 5%. Kwestię tę rozwiązywał załącznik nr 10 do ustawy o VAT, w którym znalazł się wykaz żywności objętej podatkiem w wysokości 5%. Na liście figurowały:
- warzywa,
- jadalne korzenie i bulwy
- zboża.
Jednak 13 stycznia 2022 roku nadeszły zmiany, które sprawiły, że rolnicy nie będą mogli zastosować przy sprzedaży tego towaru podatku w tej samej wysokości. Dzięki tarczy antyinflacyjnej 2.0 na okres od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku zboża zostały objęte 0% podatkiem VAT.
Jednocześnie wprowadzenie tych zmian nie wpłynęło na stawkę zwrotu ryczałtu. Wciąż obowiązuje 7% podatku VAT dla rolników rozliczających się w ten sposób.
Jakie korzyści niesie obniżenie stawki VAT do 0% przy sprzedaży zbóż?
Wiele osób zastanawia się, jakie są zalety obniżenia stawki VAT na zboża. Najważniejsza to obniżenie cen żywności dostępnej na rynku. Dzięki temu produkty spożywcze będą bardziej dostępne dla klientów i zmniejszy się ryzyko nadmiernego wzrostu cen – tak, że przekroczą możliwości finansowe Polaków.
Pamiętaj – zmiana stawek z 5% na 0% została wprowadzona tymczasowo. Dlatego przed nadejściem jesieni nie zapomnij ponownie sprawdzić obowiązujących przepisów, aby nic Cię nie zaskoczyło.