Marzysz o tym, żeby się przebranżowić i zostać pełnoetatowym rolnikiem? Uwielbiasz uprawiać ziemię lub hodować zwierzęta i zamierzasz zająć się tym na 100%? Jeśli nie masz wyższego wykształcenia rolniczego, zakup pola i rejestracja w KRUS-ie mogą być nieco utrudnione. Na szczęście nie trzeba iść na studia, aby móc zrealizować swoje plany. Dowiedz się więcej!
Kto może nazywać się rolnikiem?
Według przepisów rolnikiem można określić osobę, która jest właścicielem lub dzierżawcą gruntów rolnych od 1 do 300 ha. Powinna ona także:
- osobiście prowadzić gospodarstwo lub podejmować wszystkie decyzje związane z tym zadaniem,
- przez min. 5 lat mieszkać w tej samej gminie, w której znajduje się jej pole.
Dodatkowo trzeba zadbać o odpowiednie wykształcenie — rolnik powinien mieć właściwe kwalifikacje rolnicze.
Jak uzyskać kwalifikacje rolnicze?
Kwalifikacje rolnicze najprościej uzyskać poprzez ukończenie rolniczej zasadniczej szkoły zawodowej, rolniczej zasadniczej szkoły branżowej, rolniczego liceum lub studiów rolniczych. Jeśli jednak masz już wykształcenie wyższe, ale inne niż rolnicze, nic straconego. Możesz udać się na rolnictwo podyplomowe dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych. Zazwyczaj wystarczy rok, aby uzyskać stosowny dyplom i móc ubiegać się o zostanie rolnikiem.
Jednak nie trzeba iść na studia, aby móc uprawiać ziemie. Odpowiednie kwalifikacje mogą uzyskać także osoby, które mają:
- wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze oraz mają 5 lat pracy w rolnictwie;
- wykształcenie wyższe, średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze oraz mają 3 lata stażu pracy w rolnictwie;
- tytuł kwalifikacyjny, zawodowy lub zawodowy mistrza w zawodzie, który jest potrzebny do prowadzenia działalności rolniczej oraz mają trzyletnie doświadczenie w pracy w rolnictwie.
Zatem można zostać rolnikiem bez uczęszczania do szkoły lub na studia z tej tematyki. Jednak nie wystarczy tylko wypracować odpowiednio dużo lat w gospodarstwie. Trzeba spełnić jeszcze dodatkowe warunki.
Co oznacza staż pracy w rolnictwie?
Za staż pracy w rolnictwie jest uznawany okres, gdy osoba np.:
- była ubezpieczona w KRUS-ie,
- była zatrudniona w gospodarstwie rolniczym na podstawie umowy o pracę i wykonywała zadania związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- odbywała staż, który obejmował działania z prowadzeniem działalności rolniczej.
Aby sprawdzić, czy Twoje doświadczenie wlicza się w staż pracy w rolnictwie, skontaktuj się z pracownikami lokalnego KRUS-u. Eksperci wyjaśnią Ci dokładnie, czy możesz już zostać rolnikiem czy też trzeba jeszcze chwilę poczekać.
Czy grunty rolne wystarczą, aby być rolnikiem?
Masz grunty rolne powyżej 1 ha, np. po rodzicach lub dziadkach? Niestety tyle nie wystarczy, aby uzyskać status rolnika. Pamiętaj, że nawet jeśli potrafisz uprawiać ziemię i wiesz, jak obsługiwać maszyny rolnicze, wciąż musisz mieć odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie w pracy na gospodarstwie rolnym. Dzięki temu będzie można zarejestrować się w KRUS-ie i uzyskać ubezpieczenie społeczne.
Gdzie uzyskać wykształcenie rolnicze?
Jeśli chcesz zyskać wykształcenie rolnicze, możesz udać się na odpowiednie studia inżynierskie lub magisterskie. Zazwyczaj kierunek jest otwierany na uniwersytetach przyrodniczych lub na politechnice.
Możesz także udać się do szkoły rolniczej. Dzięki temu wraz z wkroczeniem w dorosłość będziesz gotowy do pracy w gospodarstwie rolniczym i nie będziesz tracić czasu na zdobycie odpowiedniego wykształcenia.
Nie musisz mieć wykształcenia rolniczego, aby móc uprawiać ziemię. Warto jednak pamiętać, że wiedza uzyskana w szkole czy na studiach może znacznie ułatwić pracę w gospodarstwie rolniczym.