AktualnościFinanse i prawo

VAT w rolnictwie — co można odliczyć?

VAT, gotówka

Prowadzisz gospodarstwo rolne i zamierzasz je rozwinąć na dużą skalę? Czy wiesz, że możesz zostać czynnym podatnikiem VAT, dzięki czemu będzie można odliczyć wiele zakupów i odzyskać część wpłaconego podatku? Ta metoda rozliczania się może być korzystna, zwłaszcza jeśli planujesz zainwestować w gospodarstwo. Sprawdź, co można odliczyć.

Od czego rolnik może odliczyć VAT?

Jeśli jesteś rolnikiem i czynnym podatnikiem VAT masz prawo ubiegać się o zwrot podatku, który został naliczony podczas zakupów. Dzięki temu zmniejszasz koszty prowadzenia gospodarstwa i oszczędzasz. Zastanawiasz się jednak, co można odliczyć? Według przepisów zwrot VAT można uzyskać po zakupie:

  • maszyn rolniczych, m.in. ciągników, kombajnów, siewników, pługów, opryskiwaczy itp. Podatek można odliczyć od zakupów aż do 5 lat wstecz, nawet od tych dokonanych przed zarejestrowaniem się jako czynny podatnik VAT. Należy wtedy przedstawić fakturę VAT z danymi osobowymi i adresem gospodarstwa. Ponadto trzeba udowodnić, że maszyny są aktualnie stosowane do produkcji i sprzedaży plonów. Jest tylko jeden warunek — zwrot VAT można otrzymać tylko od tych urządzeń, które kosztowały więcej niż 15 000 zł;
  • samochodu osobowego. Jeśli auto będzie wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej, można odliczyć 100% podatku VAT. Oznacza to, że nie można nim się poruszać w celach prywatnych. Aby uniknąć próby oszustwa, rolnicy są zobowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Dzięki temu można określić, czy samochód na pewno nie był wykorzystywany prywatnie. Jeśli jednak chcesz korzystać z auta także na co dzień, od razu to określ przy zakupie. Nadal będziesz mieć prawo do odliczenia podatku, jednak tylko w wysokości 50%. Ponadto zgodnie z ogólną zasadą zawartą w ustawie o VAT ciągle będzie można odliczyć podatek od zakupionych części, naprawy, serwisu i innych usług związanych z użytkowaniem samochodu;
  • samochodu ciężarowego, czyli powyżej 3,5 t. Od jego zakupu można odliczyć 100% podatku. Nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani tzw. kilometrówki dla celów VAT;
  • materiałów budowlanych wykorzystanych do remontu lub budowy obiektów gospodarczych. Możesz odliczyć VAT od materiałów, które będą wykorzystane do użytku domowego. Należy jednak pamiętać, że podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w którym określony obszar jest wykorzystywany do prowadzenia gospodarstwa rolnego;
  • paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności rolniczej;
  • ubrań roboczych, których się używa podczas pracy w gospodarstwie;
  • nawozów i oprysków, które są stosowane podczas uprawy warzyw, zbóż i innych roślin;
  • paszy oraz materiałów siewnych.

Rolnik może także odliczyć od podatku VAT rachunki za media, czyli za zużytą wodę, ścieki i energię elektryczną. Aby uniknąć kłopotów w poprawnym rozliczeniu (w większości miejsc jest jeden licznik, który mierzy zużycie mediów w gospodarstwie i w domu prywatnym), warto założyć podliczniki w budynkach gospodarskich. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, ile podatku Ci się należy.

Czego rolnik nie może odliczyć od podatku VAT?

Jako rolnik nie możesz odliczyć od podatku niczego, co jest związane z życiem prywatnym i prowadzeniem domu. A zatem nie możesz odzyskać VAT np. za:

  • materiały budowlane, które zostały wykorzystane do remontu lub budowy domu,
  • media zużyte prywatnie,
  • opał, który jest wykorzystywany do utrzymania ciepła w budynku mieszkalnym. Jednak jeśli wykorzystujesz go do ogrzewania np. szklarni, przechowalni, czy innych pomieszczeń gospodarczych, wówczas możesz odliczyć podatek za opał;
  • środki czystości, które są stosowane do utrzymania porządku w domu. Wyjątek stanowią produkty używane do prania odzieży roboczej, do dezynfekcji urządzeń czy do mycia maszyn.

Wiele wątpliwości pojawia się podczas rozliczania np. rachunków za telefon i Internet. Jeśli masz jeden numer, którego używasz zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzenia gospodarstwa, urząd skarbowy może się zgodzić oddać Ci 50% podatku, ale nie całość. Rozliczenie wygląda podobnie w przypadku komputera i innych urządzeń biurowych, z których korzystają także np. dzieci.

Nie możesz ubiegać się o zwrot podatków za żywność, którą kupuje się w sklepie. Można natomiast odliczyć VAT za posiłki regeneracyjne dla pracowników czy za karmę dla psa, który pilnuje gospodarstwa. W innej sytuacji rachunki za jedzenie nie będą zaliczone do wydatków związanych z prowadzeniem działalności.

Więcej informacji na temat tego, co można, a czego nie można odliczyć od podatku VAT, udzieli Ci doświadczony księgowy lub księgowa.

Źródło: Odr.pl

Related posts
Finanse i prawoRynek

Zboże i rzepak z Ukrainy - ocena i raport NIK 23.11.2023

AktualnościFinanse i prawoInformacje prasowe

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – wnioski do 31 sierpnia

AktualnościFinanse i prawoInformacje prasowe

Premie dla młodych rolników: To duże wsparcie dla początkującego rolnika

AktualnościInformacje prasowe

Sejm ocalił gotówkę – to dobra wiadomość dla rolników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *