AktualnościFinanse i prawo

Ile ziemi może mieć rolnik na emeryturze?

Rolnik na emeryturze

Przez lata uprawa ziemi to było całe Twoje życie? Jednak coraz większymi krokami zbliża się czas emerytury i zastanawiasz się, co dalej? Wizja zaprzestania pracy jest dla wielu osób przerażająca. Brak zajęcia na co dzień może wydawać się niezmiernie nudne! Zatem, czy można prowadzić gospodarstwo nawet po przejściu na emeryturę? Ile można mieć ziemi, gdy zaczniesz pobierać świadczenie? Sprawdź!

Czy można prowadzić gospodarstwo na emeryturze?

Konieczność przejścia na emeryturę wymusza wymianę pokoleniową w rolnictwie, ale także w innych branżach. Dzięki temu starsze osoby mogą w końcu odpocząć, a młodzi zacząć zarabiać, ale także rozwijać gospodarkę. Jednak w przypadku rolników nie każdy z nich ma następcę, który chciałby przejąć całą działalność rolną i ją kontynuować. Z tego powodu w kwietniu 2022 roku stworzono projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowelizacja została opublikowana 31 maja 2022 roku i zaczęła obowiązywać od 15 czerwca 2022 roku. Od tej pory nie trzeba rezygnować z gospodarki, aby móc ubiegać się o emeryturę.

To oznacza, że rolnicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez min. 25 lat, mogą otrzymać emeryturę. Jednocześnie nie muszą ani sprzedawać gospodarstwa, ani przepisywać go np. na dzieci, ani go zamykać.

Jak wygląda prowadzenie gospodarstwa rolnego na emeryturze?

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę i jednocześnie nadal będą prowadzić gospodarstwo, nie muszą opłacać składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które nie mają wysokiego świadczenia.

Rolnicy będą mogli kontynuować swoją pracę jak dotychczas, na takim samym areale. Nie trzeba nikogo zatrudniać ani przepisywać gospodarstwa np. na dzieci. Co więcej, nie trzeba rezygnować z części pola, aby móc uzyskać emeryturę rolniczą. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które np. są związane emocjonalnie z uprawianą ziemią, którą odziedziczyli po rodzicach.

Ile wynosi emerytura rolnicza?

Emerytury rolnicze nie są zbyt wysokie. Wynika to przede wszystkim z niskich składek emerytalno-rentowych, które są odprowadzane do KRUS-u.

Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie na podstawie stażu pracy w gospodarstwie lub w jego prowadzeniu. Zasady naliczania emerytury wyjaśnią Ci pracownicy KRUS-u. Po więcej informacji udaj się do lokalnej placówki.

Pamiętaj — emerytura nie oznacza, że musisz sprzedawać lub przekazywać gospodarstwo. Wciąż możesz robić to, co kochasz i otrzymywać zasłużone świadczenie!

Źródło: Krus.gov.pl

Related posts
Finanse i prawoRynek

Zboże i rzepak z Ukrainy - ocena i raport NIK 23.11.2023

AktualnościFinanse i prawoInformacje prasowe

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – wnioski do 31 sierpnia

AktualnościFinanse i prawoInformacje prasowe

Premie dla młodych rolników: To duże wsparcie dla początkującego rolnika

AktualnościInformacje prasowe

Sejm ocalił gotówkę – to dobra wiadomość dla rolników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *