Marzysz o tym, żeby założyć własne gospodarstwo rolne? Zamierzasz pójść na studia rolnicze, a może masz wieloletnie doświadczenie w zawodzie rolnika i chcesz w końcu zacząć pracować na własne nazwisko? Jeden z podstawowych wymogów, aby móc nazywać się rolnikiem, dotyczy powierzchni ziemi. Dowiedz się, ile trzeba mieć, aby móc uprawiać pole.
Jaką powierzchnię powinno mieć pole rolnika?
Jeśli chcesz zostać rolnikiem, musisz być właścicielem, wieczystym użytkownikiem lub dzierżawcą pola o min. 1 ha powierzchni. Jednocześnie działka nie może być większa niż 300 ha. Ziemię możesz kupić, wydzierżawić lub odziedziczyć np. po dziadkach czy rodzicach — nie ma znaczenia to, w jaki sposób wejdziesz w jej posiadanie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić więcej niż 1 ha gruntów rolnych?
Nie dziedziczysz ziemi po rodzicach czy dziadkach? Nie masz własnych gruntów rolnych, ale nadal zamierzasz być rolnikiem? Jeśli chcesz kupić więcej niż 1 ha pola, musisz mieć status rolnika indywidualnego. Aby go uzyskać, trzeba mieć kwalifikacje rolnicze. Można je zdobyć na pięć sposobów.
- Mieć wykształcenie rolnicze zasadnicze, średnie branżowe (czyli ukończyć technikum rolnicze lub weterynaryjne) lub wyższe rolnicze.
- Mieć tytuł zawodowy, tytuł kwalifikacyjny lub tytuł mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo należy wykazać min. 3 lata doświadczenia w pracy w rolnictwie.
- Mieć wykształcenie wyższe, średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze oraz min. 3 lata stażu pracy w rolnictwie.
- Mieć wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone rolnicze studia podyplomowe.
- Mieć wykształcenie podstawowe, gimnazjum, zasadnicze zawodowe lub branżowe inne niż rolnicze oraz min. 5 lat doświadczenia w pracy w rolnictwie.
Nie trzeba spełnić wszystkich powyższych warunków — wystarczy tylko jeden. To duże ułatwienie dla osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z uprawą ziemi czy hodowlą zwierząt.
Co oznacza staż pracy w rolnictwie?
W dzieciństwie udało Ci się znaleźć pracę w gospodarstwie rolniczym? Zastanawiasz się, czy to się zaliczy do stażu pracy? Niestety nie. Aby ten okres mógł się wliczać w wymagany czas pracy, trzeba spełnić kilka warunków:
- być ubezpieczonym w KRUS-ie,
- być zatrudnionym w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę,
- wykonywać obowiązki związane z działalnością rolniczą.
Pamiętaj, że trzeba udowodnić, że masz wystarczająco długi staż pracy. Dlatego należy koniecznie zachować wszystkie dokumenty, które to potwierdzają.
Ilość ziemi nie decyduje o tym, czy jesteś rolnikiem. Wpływ na to mają Twoje kwalifikacje – warto o tym wiedzieć.